اخبار

هیوا مسیح گفت : شعر محصول زبان است اما محصول زبان بازی نیست .

هیوا مسیح گفت : شعر محصول زبان است اما محصول زبان بازی نیست .

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ،رئیس این اداره گفت: کارگاه یک روزه شعر و شاعری با حضور هیوا مسیح در مجتمع فرهنگی و هنری شهید امانی این شهرستان برگزار شد.

ابراهیم عباس پور افزود:این کارگاه یک روزه با حضور مسئولین انجمن های ادبی شیروان و شاعران شهرستان های بجنورد،اسفراین،راز و جرگلان و هیوا مسیح شاعر،نویسنده ، محقق و پژوهشگر می باشد برگزار شد .

در این نشست صمیمی ابتدا شاعران به قرائت شعر خود پرداختند و سپس هیوا مسیح در مورد شناخت شعر ، چگونگی سرودن شعر ، اهمیت و چگونگی به مشهور رسیدن شاعران بزرگی چون خیام ،حافظ ،خواجه کرمانی ،سعدی ،فردوسی ،عطار،و  بویژه نیما یوشیج پرداخت.

وی بیان داشت: شعر محصول زبان است اما محصول زبان بازی نیست . خاصیت شعر اینست که خودش را پنهان کند و یکی از مهمترین تکنیک های شعر نیز به تعویق انداختن معنا است ، نه این که آشکار ا بخواهد بیان کند.

هیوا مسیح با اشاره به اینکه شعر باهوش است و از شاعر زرنگ تر است. و به نظر می رسد گاهی شعر ما را فریب می دهد اظهار داشت: شعر یک امر ناشناخته نیست چطور می توانیم آن را بشناسیم .بستگی به تجربه های بیرونی  من شاعر هم دارد که بخشی از آن تجربه است و بخشی دیگر تحت تاثیر جریان ها است.

ایشان در ادامه اظهار داشتند : یک شاعر دنبال معنا است یا حتی به دست آوردن فرصتی برای معنا و یکی هم فکر می کند شعر، یعنی پیچیده کردن زبان و کلمات. به نظر من مهم ترین رکن امر شاعر این است که شاعردرون خود را کشف کند که متاسفانه در خیلی از ما اتفاق نمی افتد .و تا آن را به چنگ نیاورده ایم آنچه که سروده می شود لزوماٌ   شعریت ندارد.

در این نشست مسیح اشاره ای نیز به سبک سازی نمود و گفت : در شعر، سبک سازی اصلاًدرست نیست و هیچ کاری هم ندارد در خواستی هم از شاعران داشت به نظرش اصلاً شعر نقد نخوانیم بجای آن شاعرتلاش کند که شاعر درون خود را کشف کند و اگر آن را یافت تازه یک اتفاق می افتد و باید شروع کند زبان آن را یاد بگیرد و درکی از جهان داشته باشد چشم انداز و جهان بینی و دنیا را از دید او ببیند قطعاً موفق خواهد شد. .همچنین وی همچنین به اهمیت تکنیک در شعر شاعران کلاسیک چون حافظ ، خیام ، خواجوی کرمانی ،سعدی ،فردوسی ،عطار و بویژه نیما یوشیج به جایگاه منحصر بفرد نیما تأکید کرد . و در پایان از کلیه شاعران خواست لطفا مطالعه و مطالعه کنیم ، کتاب نخوانیم بین این دو فرقی هست که هیوا در این باره توضیحات مفصلی داد .

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شیروان عنوان کرد : هیوا مسیح  متولد 1344 ، شاعر ، نویسنده ، پژوهشگر ادبی ، منتقد سینما ، روزنامه نگار و ایده پرداز تبلیغات است که فرزند شیروان و هم اکنون در تهران مشغول فعالیت می باشد و از شاعران نسل دهه هفتاد محسوب می شود ، تاکنون 30 اثر شعر و داستان ، رمان ، ترجمه وپژوهش که اغلب تا چاپ هشتم رسیده است و نایاب شده اند را منتشر و راهی بازار نشر شده است و تازه ترین کتاب او همباشی صادقانه طی چند روز اخیر توسط انتشارات سرزمین اهورایی منتشر شده است .

ابراهیم عباس پور یاد آور شد : هیوا مسیح ، جایزه بهترین نمایشنامه از جشنواره تاتر فجر دهه 60 -  جایزه بهترین بازیگری تاتر جشنواره فجردهه 60 جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره سینمای جوان برای فیلم تابلو در دهه 60 جایزه ویژه هیئت داوران برای فیلم صدای آشنا در جشنواره سینمای جوان در دهه 60 جایزه بهترین مجموعه شعر سپید ، کتاب فصل ، خانه کتاب و دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برای (کتاب هیچ ) جایزه کتاب سال بهترین اثر پژوهشی " برای فرهنگ شعر نو فارسی " نیما یوشیج و جایزه تندیس حافظ از جشن دنیای تصویر را کسب نموده است .

 وی در پایان خاطر نشان کرد : هیوا فعال در " مطبوعات " همکاری با نشریه آتیه (سازمان تأمین اجتماعی ) - مسئول بخش شعر مجله شیلات ، گزارشگر و خبرنگار هفته نامه گزارش هفته - مسئول بخش شعر روزنامه ایران مسئول بخش ادبی و تاریخ کتاب سال روزنامه ایران خبرنگار تا سردبیر بخش فرهنگی -  ویراستار و مسئول صفحات ادبی مجله معیار ویراستار و عضو تحریری کتاب سال روزنامه همشهری - طراح و معاونت فرهنگی انتشارات ایران از طراحان صفحات داخلی ویژه تهران و از طراحان بخش آگهی و پورتاژ پیک تبلیغات مد روز و از طراحان و عضو شورای سردبیری روزنامه اعتماد و روزنامه بانی فیلم  و طراح و مجری طرح زیبا سازی تهران با کاشی در اتوبان ها ، باهنرمندی و ساخت اثر توسط لاله اسکندری و ...  همچنین منتقد سینمایی در مجله دنیای تصویر نزدیک به 2 دهه عضو هیئت داوران جشن سینمایی حافظ تا کنون عضو هیئت داوران سینمای رویش نخستین فستیوال سینمای دینی عضو هیئت داوران جشنواره فیلم کوتاه تهران کاشی شهرداری تهران " تبلیغات و سینما "  نزدیک به 18 سال تیزر نویس و ایده پرداز شرکت تبلیغاتی گلیان تصویر مشاور رسانه یی سریال برره فیلمنامه ایمیل به کارگردانی مجید هدایتی دهه 70 فیلمنامه مستند هایی برای شرکت نفت و گاز فیلمنامه کولاف سرگذشت کشتی یونانی فیلمنامه 5 فیلم مستند در باره جزیره کیش و مرجانهای زیر دریا به کارگردانی غلامرضا صالحی طرح و فیلمنامه و همکاری با حسن فتحی برای مستند جام جهانی ناتمام مدرس : تدریس تاریخ و سرگذشت شعر و زبان فارسی زیر مجموعه آموزشگاه های دانشگاه علامه طباطبایی و موسسه کارنامه ، مشاور و طراح فیلمنامه کنتس ، سلما و زندگی شمس تبریزی با حسن فتحی را در کارنامه خود دارد.

۲۵ خرداد ۱۳۹۹ ۲۳:۱۷
روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شیروان |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید