• اخبار

در شب شعر بومی استان مطرح شد؛ شعر محلی با حفظ ارتباط با فرهنگ ملی استمرار می یابد

در شب شعر بومی استان مطرح شد؛ شعر محلی با حفظ ارتباط با فرهنگ ملی استمرار می یابد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: فرهنگ ها با ارتباط مستمر با یکدیگر رشد می کند و این تبادل و ارتباط باعث غنی شدن خود و یا غنا بخشیدن به فرهنگ های دیگر می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شیروان؛ حسین فرخنده در  شب شعر اقوام خراسان شمالی در جمع مسئولان و شعرای نامی استان در محل مجتمع غدیر شیروان، با اشاره به افکار و اندیشه های مختوم قلی شاعر ترکمن استان اظهار داشت: وی در سرودن اشعار خود به زبان ترکمنی از عناصر مهم ملی، اسلامی و مذهبی خود بهره جسته است و در اشعار او آراء و اندیشه های شاعران بزرگ ایران زمین آشکار است.

وی ادامه داد: این شاعر بزرگ در دیوان اشعار خود به ستایش پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار پرداخته است و راز ماندگاری این چهره بومی استان که اینک به عنوان یک شخصیت ملی مطرح می باشد را باید در همین نکته جست.

فرخنده افزود: نباید از این نکته غفلت نیز کرد که ضعف یا از بین رفتن هر کدام از فرهنگ های محلی نیز می تواند به مثابه ضایعه ای برای فرهنگ ملی باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی اذعان داشت: موج جهانی شدن فرهنگ را بخصوص فرهنگ های بومی را به چالش کشیده است اما باید توجه داشت که این امر می تواند فرصتی را برای مشارکت فرهنگ های بومی فراهم کند به شرط اینکه ساز و کار انزوا طلبی و فرو رفتن در لاک فرهنگی در پیش نگیریم و از طرف دیگر موضوع انفعالی برای هجمه های فرهنگی نداشته باشیم.

حسین فرخنده خاطرنشان کرد: آنچه که امروز ما را بیش از گذشته متوجه فرهنگ بومی خود کرده است گسترش مولفه ها، عناصر فرهنگ غربی است و  انتشار گسترده آثار فرهنگی مرتبط با فرهنگ بومی در کشور و نیز استان را باید نوعی پاسخ به این جریان  دانست.

وی ادامه داد: شعر چه محلی و چه ملی به زبان که ابزار فهم و درک انسان است عظمت می بخشد و هر چه زبان غنی تر و رساتر باشد تفاهم و همگرایی در جامعه بیشتر خواهد شد و این امر مبارکی است.

فرخنده توجه به فرهنگ اقوام و مواریث فرهنگی در این حوزه را از اصول سیاست های فرهنگی کشور و راهبردهای محتوایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست و ضمن اعلام حمایت از آثار ماندگار و ازرشمند در این حوزه ، از پژوهشگران و فعالان حوزه فرهنگ بومی خواست تا نظرات و ایده هایشان را در این حوزه ارائه نمایند.

گفتنی است؛ در این آیین که شماری از مسئولان استانی و شهرستانی حضور داشتند، شاعرانی با زبان گویش‌ها تاتی، ترکمنی، کرمانجی و ترکی به قرائت اشعار خود پرداختند.

۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ۱۰:۴۶
  • اظهار نظر


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد
logo-samandehi
شعار سال 97